Tez Dizgi Aşaması

Tez Dizgi Aşaması

Tez hazırlama sürecinin son adımlarına yaklaşılan bu günlerde birkaç küçük detayı daha aşmanız halinde mutlu sona çok yaklaştınız. Tez formatlama veyahut tez dizgi denilen bu aşamada Office programlarına hakimiyetiniz ön plana çıkacaktır. Eğer Word gibi programlara hakim değilseniz işiniz biraz zor olacak. Yine de tez dizgi safhasında sizi en çok zorlayabilecek birkaç kıstasa değinmek isteriz. Şöyle ki Word bilmiyorsanız buna hızlıca bir çözüm üretemeyeceğiz. Öğrenmeniz zor olduğundan dolayı tüm süreci kendiniz yürütüyor olsanız bile bir başkasına bu işlemleri yaptırabilirsiniz. Bu bir dostunuz veyahut bizim gibi hizmet veren bir tez hazırlama merkezi olabilir.

Birden çok kılavuzun ortalıkta dolaşması: Program bilgisi dışında en sık karşılaşılan birkaç kıstasa geri dönecek olursak en başta gözlemlenen durum farklı kılavuzların ortada gezmesi suretiyle sorun teşkil ediyor olmalarıdır (okulun web sayfasında iki farklı kılavuz olabiliyor). Tabii ki siz şuan kullanımda olmayanı baz alıyorsunuz ve tam teslim ettiğinize sevinirken yanlış kılavuzdan yararlandığınızı iletiyorlar. Çok sinir bozucu değil mi? üstelik kılavuzlarda tarih bilgisi de yer almıyor. Zaten tarih olsa tez formatlama – tez dizgi yaparken siz buna engel olurdunuz!

Hoca 2 farklı okulda olduğundan diğer okuluna göre düzenleme istiyor: Danışman hocalara göre değil, eğitim görülen okula göre kılavuz dikkate alınır. Ancak bu durumla hiç karşılaşmadık desek yalan olur. Siz yine de böyle bir durumla karşılaşırsanız okula göre olması gerektiğini biliniz ki ona göre emekleriniz boşa gitmemiş olsun.

Word’de yapılması pratik olmayan şeyler isteniyor: Mesela metin içerisindeki başlık sistemi içindekilerde farklı talep ediliyor. Ya da şekil ve tablolar konusunda çeşitli farklılıklar söz konusu. Bunlar zaten otomatik olarak isimlendirildiklerinden dolayı metin içerisinde ne yazarsanız o biçimde tablo/şekil listesinde görünmektedir. Ancak bunu kılavuzu hazırlayan kişi/kişiler bilmiyor olacak ki tez dizgi hususunda anlatıldığı biçimde isteklerde bulunmaktadırlar.

öncki konu: Teslim sonrası süreçler